Yoga, vandring og ro i det skotske højland | 09. august – 14. august 2026
Yoga, vandring og ro i det skotske højland | 09. august – 14. august 2026
Praktiske informationer
13.900 kr. (ved delt dobbeltværelse med eget badeværelse) *Tillæg for eneværelse: 2000 kr.
På lager
Prisen inkluderer
- Fly København -Edinburgh t/r ( ønsker du tilslutningsfly fra Aalborg eller Billund, er det til dagens pris)
- Transfer fra og til lufthavnen
- Ophold på højlandshotel med dejlige værelser med eget badeværelse
- Morgenmad og aftensmad på højskolen - frokost betaler man selv
- Leje af yogasal inkl .yogamåtter og bolsters
- Daglig kaffe, urtete, te og frugtsmoothie med enten frugt eller kage eller scones
- Buskørsel ved vandreture
- Dansktalende kursusledere og instruktører
- Bidrag til Rejsegarantifonden
- Lufthavnsskatter og afgifter
Prisen inkluderer ikke
- Frokost *4
- Drikkevarer til alle måltider
Intro
Skotland er indbegrebet af smuk natur, åbne vidder og ro. Denne natur danner rammen om et skønt yoga retreat, hvor vi bor i en grøn dal dybt inde i Cairngorms Nationalpark i det skotske højland. Du vil opleve et retreat hvor du i den grad mærker RO trænge ind i hver en celle i kroppen. Du vil opleve at sindet bliver stille. Kombinationen af yinyoga, meditationer, mindfullness, vandring, mageløs smuk natur og stilhed giver dig en helt unik oplevelse af RO. En ro som du måske aldrig har mærket på den måde før.
Yoga
Vi påvirker i små momenter krop og sind hele dagen og laver yin yoga i en spritny yogasal. Yogasalen har gulv-til-loft panoramavinduer og udsigt ud over Glen Clova dalens bølgende landskab med græs- og lyngklædte bakker og bjerge i baggrunden. Her lever får, kvæg, agerhøns, ryper og kronvildt, og fuglelivet er rigt og varieret.
Mulighed for vandring
Imellem yogasessionerne er der mulighed for at deltage i vandreture i nationalparkens dale, bakker og bjerge omkring hotellet, hvor der er en række fine vandrestier. På nogle vandringer medbringer vi madpakker, så vi kan nyde naturen i timevis. Undervejs vandrer vi ofte i stilhed, holder pauser og overgiver os til lydene, planter, blomster, træer og udsigterne omkring os. Lyngen blomstrer i august, og der er særligt smukt i Glen Clova på denne årstid. Det er sommer i Skotland i august, og selvom det skotske vejr er omskifteligt, er det ofte lunt og et godt tidspunkt at besøge landet på.
Mulighed for stilhed
Vi tilbyder mulighed for at være et døgn i stilhed (kan forlænges). Det er ofte i stilheden vi hører det, der kommer indefra. Svar på det vi går og tænker på og tumler med. Vi spiser vore måltider, laver yoga, vandrer og nyder eget selskab i stilhed.
I ugens løb har vi i det hele taget god tid til at geare ned og slappe af, det kunne være med strikketøjet, en god bog, skitseblokken eller hvad vi slapper af med. Vi er tid og plads til at nyde omgivelsernes stilhed, farver, natur, dyre- og planteliv. I gåafstand fra hotellet løber en lille bæk, man kan bade i. Vandet i Skotland er koldt og svalende, og genopfrisker krop og hud.
Maden
På retreatet spiser vi lokalt producerede råvarer. Hotellet har sin egen bestand af både lam og vildt, som vi får serveret i klassiske skotske retter i ugens løb. Regionen Angus, hvor vi bor, har noget af Skotlands bedste landbrugsland med kornmarker, bærplantager, grønsager, kød- og malkekvæg, hvis afgrøder og produkter indgår i måltiderne. Er man vegetar er der naturligvis god mad at få også.
Stedet vi bor
På retreatet bor vi på Hotel Glen Clova i det skotske højland. Hotellet ligger i dalen Glen Clova, der er én af de fem dale, der samlet kaldes The Angus Glens beliggende i den østlige del af Cairngorms Nationalpark. Hotellet ligger for sig selv med ½ times kørsel til nærmeste lille by Kirriemuir. Hotellet er i familieeje, og familien ejer ligeledes et større stykke land omkring hotellet, og holder får. Vi har ofte hotellet for os selv i ugens løb, og der er have med græsplæne, borde og bænke, samt marker og bakker omkring at slappe i, stier at gå ture på, og stedet egner sig fortrinligt til at få pulsen ned på et retreat i naturen.
Kan jeg være med til yin yoga?
Ja, ALLE kan deltage. Det foregår siddende og liggende på yogamåtten. Det er blide langsomme bevægelser samt stillinger, hvor vi sidder/ligger stille i 2-5 min. Vi arbejder med nervesystemet, åndedræt, sener, ledbånd, knogler og bindevæv. Samlet giver det bl.a. færre smerter, smidighed, mere energi og færre spændinger m.v. og RO i krop og sind.
Der tages højde for de skavanker den enkelte krop har.
Læs mere om yin yoga her
Betalinger
Ved tilmelding beder vi om et depositum på kr. 3000,- Restbeløb skal falde 2 måneder før afgang.
ETA
Danske statsborgere skal have en Electronic Travel Authorisation (ETA) for at rejse til Storbritannien. Det koster 16 pund, og man skal selv sørge for at ansøge. De skriver, der kan gå op til 3 dage, før den er behandlet. Vi anbefaler derfor, du ansøger mindst en uge før, du skal afsted. Du kan læse mere om ETA til Storbritannien her: Rejseregler - Skotland
Program
Dag-til-dag program
Dag 1: Søndag 9.8
15.20 Afgang fra Københavns Lufthavn med direkte fly, Norwegian
16.15 (lokal tid) Ankomst i Edinburgh
Vi kører i bus to timer til Glen Clova
Indcheckning på værelser
19.00 Middag og velkomst v. Camilla og Sanna
20.30 Aftenmeditation v. Sanna
Dag 2: Mandag 10.8
7.30 – 9.00 Yin yoga v. Sanna
9.00 Morgenbuffet
10.15 Let gåtur (mindfull walk) i dalen med Sanna og Camilla
12.30 Frokost på hotellet (for egen regning)
13.30 Fritid med mulighed for at bade i den nærliggende bæk, bruge yogasalen og haven, gå en tur i bakkerne og dalen eller sidde med en bog, strikketøj, skitseblok, fotografere mm.
I løbet af eftermiddagen vil Camilla og Sanna fortælle om dagen i morgen, som er et døgn i stilhed
16.30-18.30 Yin yoga v. Sanna
18.30 Middag
20.15 Aftenmeditation v. Sanna
20.45 Kaffe, te, vand, frugt
Dag 3: Tirsdag 11.8
8.00 – 9.00 Yin yoga v. Sanna
9.00 Morgenbuffet
STILHED STARTER
10.15 Man kan vælge at deltage i en vandretur i stilhed med madpakker i Glen Doll dalen op til et vandfald med Camilla. Vandringen starter efter en kort busstur på 5 kilometer ned til dalen Glen Doll. Herfra vandrer vi gennem nåleskoven op på et corrie, et stort åbent grønt "amfiteater", hvor vi pludselig står omgivet af høje bjergvægge. Vi oplever, hvordan naturen er formet af vulkaner og istider. Et kringlet vandløb presser sig frem over plateauet mellem sumpet tørv og blokke af grålig granit, størknet lava, lyng og alpinske vækster, og leder os op til Glen Dolls vandfald, der bruser når det har regnet. Området er fantastisk smukt. Vi kan vælge at gå helt op til vandfaldet, og spiser madpakker undervejs, inden vi vandrer tilbage hvor bussen venter.
Turen er 10 kilometer, og vi går på stier af grus og sten. Det går lidt op og ned ad bakke, og turen kræver almindelig god kondition. Den sidste del op til vandfaldet kræver god balance da stien er smal og kringlet samt ujævn, og har det regnet meget, kan der være små vandløb at hoppe over. Man behøver dog ikke gå med helt derop, og kan sidde ved plateauet og nyde naturen og udsigten op mod vandfaldet, inden vi samlet går tilbage.
Undervejs holder vi pauser og overgiver os til lydene, planter, blomster, træer og udsigterne omkring os.
Ca kl 14:30 kører bussen retur til højskolen. Man kan også vælge at forlænge vandringen og gå de 5 km hjem til højskolen ad den stort set flade stille landevej
I stedet for at vandre, kan man kan vælge at tilbringe dagen på hotellet, med mulighed for at bade i den nærliggende bæk, bruge yogasalen og haven, gå en tur i bakkerne og dalen eller sidde med en bog, strikketøj, skitseblok, fotografere mm.
Frokost: enten køb en madpakke til at medbringe på vandring, ellers selvbetalt på hotellet
16.30 – 18.30 Yinyoga v. Sanna
19.00 Middag i stilhed. Man kan vælge at spise enten i spisesalen, på værelset eller et andet sted i huset, som man vil.
20.00 Guidet siddende meditation v. Sanna
20.45 Kaffe, te, vand, frugt
Dag 4: Onsdag 12.8
8.00 – 9.00 Yinyoga v. Sanna
STILHED OPHØRER (kan dog forlænges)
9.00 Morgenbuffet
10.15 Man kan vælge at deltage i en vandretur ad Præstens Rute fra hotellet til nabodalen Glen Prosen med Camilla og Sanna. Vi går fra hotellet i Glen Clova ad præstens gamle rute, The Minister´s Path. I gamle dage tjente præsten begge dale, og han gik mellem kirkerne ad denne sti, når han skulle holde prædiken. Ruten leder os gennem dal og skov op og over bakker og lyngklædt hede. Undervejs holder vi en pause, hvor Sanna vil holde en guidet meditation i naturen. Vi tager madpakker med, og spiser undervejs.
Fra Glen Prosen kører vi i bus ½ time tilbage til højskolen. Både klokkelyngen og hedelyngen er særligt flotte heroppe i bakkerne i august, og der er et helt ”lilla tæppe” på denne strækning.
Turen er 12 km, og vi går på landevej og stier på asfalt, grus og græs. Der er bakker undervejs og turen kræver almindelig god kondition.
Ca. 15.00 kører busen os tilbage fra Glen Prosen til hotellet
I stedet for at vandre, kan man kan vælge at tilbringe dagen på hotellet, med mulighed for at bade i den nærliggende bæk, bruge yogasalen og haven, gå en tur i bakkerne og dalen eller sidde med en bog, strikketøj, skitseblok, fotografere mm
Frokost: enten køb en madpakke til at medbringe på vandring, ellers selvbetalt på hotellet
16.30 – 18.30 Yin yoga v. Sanna
19.00 Aftensmad
20.00 Egenmeditation
20.45 Kaffe, te, vand, frugt
Dag 5: Torsdag 13.8
7.30 – 9.00 Yin yoga v. Sanna
9.00 Morgenbuffet
10.15 Man kan vælge at deltage i en vandretur med Camilla. I dag går vi op i de stejlere bakker bag hotellet med fantastisk udsigt ud over hele dalen og bjergene. Vind og vejr bestemmer hvor langt vi går, og ruten lægges dagen før. Vi går ca. 5 kilometer på grus og sten og græs og vender retur til frokost på hotellet, men man kan også tage en madpakke med, og spise frokost i bakkerne, og komme ned selv senere.
I stedet for at vandre, kan man kan vælge at tilbringe dagen på hotellet, med mulighed for at bade i den nærliggende bæk, bruge yogasalen og haven, gå en tur i bakkerne og dalen eller sidde med en bog, strikketøj, skitseblok, fotografere mm
Frokost: Selvbetalt på hotellet
Eftermiddag: Vi hygger sammen i haven på ægte skotsk manér med en lækker ”cream tea” som består af te og nybagte scones med marmelade og flødeskum.
16.30 – 18.30 Yin yoga v. Sanna
19.00 Vi slutter retreatet af med en festlig middag på hotellet
Dag 6: Fredag 14.8
8.00 – 9.00 Yin yoga v. Sanna
9.00 Morgenbuffet og tjekke ud af værelser
10.15 Afrundning, refleksion og afsked
11.00 Kørsel til Edinburgh Lufthavn
15.10 Afgang fra Edinburgh Lufthavn med direkte Norwegian
17.55 (lokal tid) Ankomst i Københavns Lufthavn
Alt der er i programmet er blot et tilbud. Har du undervejs brug for at vælge til og fra, gør du naturligvis det.
Hvis du vil forlænge dit ophold i Skotland kan du tale med Pernille på kontoret og evt. flyve over tidligere eller blive længere. Flyver man over tidligere, møder man Camilla, Sanna og resten af gruppen i lufthavnen i Edinburgh på dag 1, og følges med dem op til højlandet. Bliver man i Skotland efter retreatet kan man køre med til Edinburgh Lufthavn på dag 6.
Forplejning
Inklusiv er: halvpension, 5 x morgenmad og 5 x aftensmad
Eksklusiv er: frokost: Man kan købe selv på hotellet, der vil være sunde muligheder for at købe salater, lette sandwich etc.
De der vandrer, kan købe en madpakke på hotellet til vandredagene
**Vi tager forbehold for ændringer
Dem møder du
Camilla Kornerup
Camilla har boet i Edinburgh i Skotland siden 2020. Hun driver virksomheden Cosmopolit, hvor hun virker som foredragsholder og turleder, hovedsagligt i Skotland og på Sicilien. Camilla har samarbejdet med Annas Højskole siden 2022. I Skotland er Camilla kursusleder på en række af højskolens kurser, deriblandt vandreturene i højlandet og kurset ”Skotland set indefra” i lavlandet ved Edinburgh og omregn.
Camilla kender Glen Clova og området hvor vi skal bo og vandre godt, og vil lede vandringerne i ugens løb, og fortælle om naturen vi færdes i undervejs.
Du kan læse mereom Camilla på hendes hjemmeside: www.cosmopolit.dk
Sanna Carlsen

Sanna driver YOGA by SANNA (yogabysanna.dk) og har siden januar 2020 undervist flere hundrede deltagere på yogaretreats. Hun er en årgang 1968 og har flere YOGA-ALLIANCE-certificerede yogauddannelser bag sig. Hun får stor ros for sit nærvær og evne til at se den enkelte og undervise ud fra hvad den enkelte krop er i stand til. Hun er professionel og er autentisk i sin måde at undervise og være på.
I al Sannas undervisning er der en rød tråd, der hele tiden hjælper os til at mærke efter indad. At mærke krop, sind og følelser og bruge vor intuition. Det gør os bedre til at træffe bevidste til- og fravalg i vores hverdag. Sanna har for år tilbage af flere omgange været stress-ramt. Hun ved om nogen hvad det til sige med RO og evnen til at mærke efter hvad der gør en noget godt - og hvad der dræner en.
Her er en anmeldelse af Sannas undervisning:
”Sanna guider beroligende, tydelig, nærværende, grundig, behagelig, forberedt, dygtig og erfaren.Jeg oplever ømhed i lænden og færre smerter i nakken nu hvor vi er på vej hjem. Jeg har mindre tankemylder, meget bedre søvn, er glad og forventningsfuld – ingen summelyde i hovedet – ro i sindet, afklarethed.
Det har været et godt ophold med god tid til egenomsorg, alenetid. – yin yoga i den rette dosis + meditation.
JA, jeg vil gerne afsted igen. Det giver mig og min krop den pause, det ro og den bevægelse jeg har brug for. SANNA ER MEGET PROFFESSIONEL.” – Sophie Torp
Beliggenhed
På dette sommerkursus i Skotlands højland, har vi valgt at bo i Storbritanniens største nationalpark Cairngorms. Parken byder på et hav af vandreruter, storslået højlandsnatur med dyreliv, bjerge, bjergsøer, dale, floder og skov samt landbrug med får, kvæg og kornavl. Vi holder højskole på det hyggelige familieejede Glen Clova Hotel dybt inde i Glen Clova dalen omgivet af naturen. Herfra udgår flere af vores vandreture. Højskolen ligger ned til en flod og har en stor have og eget lille landbrug, der forsyner køkkenet med kød og køkkenhavens grønt. De eneste naboer er et par gårde der ligger spredt i området, og der er 20 minutters kørsel til nærmeste by, Kirriemuir.
Højskolen har et hovedhus i to etager med værelser, spisesal, foredragssal og en hyggelig bar med rustikke langborde og lokale øl og whisky. I haven ligger et sidehus med værelser, og der er masser af plads til at sidde udendørs og nyde udsigten til de omkringliggende bjerge, der rejser sig rundt om højskolen. Når vejret tillader det, spiser vi udendørs om aftenen.
Fly
- Afrejse 09. august fra Københavns Lufthavn kl. 15.20 til Edinburgh med Norwegian, hvor vi ankommer 16.15 lokal tid
- Afgang 14. august med Norwegian fra Edinburgh kl.15.10 med ankomst lokal tid i Københavns Lufthavn kl. 17.55
- Vi tager forbehold for ændringer