+45 27 14 29 26 info@annashojskole.dk

Vandring på Mallorca

19.5. - 26.5. 2021

Kunne du tænke dig et frirum i de smukke Tramuntana bjerge på Mallorca? Så tilmeld dig dette vandrekursus, hvor vi med højskolen som udgangspunkt vandrer ca. 10-18 km de fleste dage. Der er fem vandredage, og så er der indlagt en fridag. Nogle dage går vi ud på vandreruterne direkte fra højskolen, andre dage kører vi i bus til det sted dagens vandretur starter, og vi bliver hentet igen, der hvor vi slutter. Vandrekurset bliver ledet af højskoleforstander Anna Katrin Nørgaard , der har vandret en del på bl.a. Mallorca.  Når vi ikke er ude at vandre, vil der på højskolen bl.a. være foredrag om Mallorcas kultur og historie samt om vandring set igennem både et filosofisk, religiøst og sundhedsmæssigt perspektiv. Der vil være daglige morgen- og aften stunder med afspænding og sang.  En aften hører vi om den voksende vinproduktion på øen og smager på forskellige vine til en hyggelig vinsmagning. På fridagen har du har mulighed for at tage på tur ind til Palma, Inca, cykle på højskolens cykler i området eller bare slappe af ved en af højskolens to swimmingpools.

 • Onsdag 19.05 2021

 • 17.10 Afrejse fra Københavns Lufthavn.
 • ca. 21.00 Indkvartering de to huse 
 •  Tapasretter og rødvin hver for sig i de to huse grundet det sene tidspunkt

Torsdag 20.05 2021

 • Morgenmad + sang
 • Oplæg om dagens vandring
 • Madpakker smøres
 • Vi  går op til refugiet Tosalls Verds, der ligger på vandreruten 221, og spiser vores madpakker her. Vi går tilbage igen. Varighed ca. 4 timer. En tur på ca. 14 km. Højdemeter ca.300. Sværhedsgrad 1: let/medium
 • Siesta
 • Aftensmad
 • Udebiograf om Jørn Utzon og hans huse på Mallorca + gennemgang af dagens vandring i morgen

Fredag 21.05 2021

 • Morgengymnastik + sang
 • Morgenmad og samling
 • Madpakker smøres
 • Vi kører med bus til den smukke by Deia og går til Sóller. I Deia finder vi vores sti og begynder den dejlige vandretur, der i dag tager os tæt på Mallorcas dramatiske kyststrækning. På turen tager vi os god tid til at nyde kysten og de grønne omgivelser. Vi spiser vores medbragte madpakke undervejs. Undervejs er det muligt at købe kaffe/kage så husk lidt euro. Sværhedsgrad 2: middel. Vi går ca. 10 km. Turen varer ca. 3,5 timer med pauser. Vi går 200 højdemeter ned og 260 op.
 • På egen hånd i hyggelige Sóller, hvor der også er mulighed for at tage sporvognen til havnebyen Port de Sóller med mulighed for badning.
 • Aftensmad
 • Hygge og fællessange +gennemgang af dagens vandring i morgen 

Lørdag 22.05 2021

 • Morgengymnastik ved poolen med sang
 • Morgenmad + lave snackposer
 • I dag deler vi gruppen op i to. Den ene gruppe kommer til at gå langt, omkring 25 km. Sværhedsgrad 2/3: middel/svær.
  Den anden gruppe kommer til at gå ca. 10 km, da I køres i bil en del af ruten. Sværhedsgrad 2 : Middel. Du bestemmer selvfølgelig selv, hvad for en af turene du vil med på.

Vandreturen på i alt 25 km har ikke nogle nævneværdige stigninger de første 14 km, men de sidste ca. 4 km går det kun en vej -opad – dog i jævne hårnålesvings -stigninger på grusvej. Vejen slutter oppe ved den berømte restaurant Es Verger, der ligger i 700 meters højde. Og efter vi har gået i ca. 5 timer(ca.18 km) er vi SÅ klar til noget mad! Heldigvis for os er Es Verger kendt for sine møre langtidsbagte lammeskuldre, som Antonia Muntaren på 84 år har lavet de sidste 50 år. Efter maden, vinen og en kop kaffe fortsætter de, der har kræfterne til det ca. 3 km(en times vandring) op til Alaró Castle, der ligger i 870 meter højde. Sidste del af denne vandring byder på et noget ujævnt underlag og stentrapper op til ruinen, der er en gammel ruin fra arabernes tid på øen. Når vi har nydt den helt fantastiske udsigt, går vi ned til vejen igen – ca. 70 minutters gang(4km). Her bliver vi hentet af bussen og kørt tilbage til højskolen.

Hvis man går med hele turen, er det ca. 25 km, og inklusiv alle pauser varer turen ca.10 timer. Når vi giver den karakteren middel/ svær, er det især på grund af de mange kilometer, man vandrer. Visse steder er underlaget også ret ujævnt. Men som beskrevet er der også mulighed for at blive kørt noget af turen, hvis man synes, det lyder for strabadserende. Så sættes man af for neden af bjerget og går op til først Alaró Castle/ eller blot til restauranten, hvor vi alle mødes og spiser sammen.  Derefter går man ned af bjerget til det sted, hvor bussen venter på os. Denne tur er i alt ca. 6-10 km

 • Aftensmad på højskolen
 • Foredrag om vandring – hvad filosofferne har sagt om det at vandre – og hvad vi siger i dag.

Søndag 23.05 2021

 • Morgenmad og samling
 • Bus til Sóller hvorfra vi går til Biniaraix. Vi spiser vores madpakker et sted i naturen og efter ca. halvanden times vandring og ca. 350 højdemeter kommer vi til Fornalutx, der er kåret som Mallorcas smukkest by. Vi går rundt i den lille skønne by på egen hånd og mødes efter halvanden times pause ved cafeen på torvet for at gå samlet tilbage mod Sóller. Sværhedsgrad let-medium i alt 12 km.
 • Bus tilbage til højskolen
 • Vinsmagning og fortælling om Mallorcas voksende vinproduktion  v. Javier Elias, der er uddannet sommelier og ven af højskolen
 • Aftensmad
 • Sange og historierne bag nogle af sangene fra den nye højskolesangbog

Mandag 24.05 2021

 • Morgengymnastik ved poolen + sang
 • Morgenmad
 • Fridag med flere muligheder: Man kan blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage til  til Palma eller Inca.  Eller man kan låne en cykel og tage på cykeltur i området. Eller bare slappe af og nyde fridagen med en god bog ved poolen
 • 18.00 Samles vi igen på højskolen – denne gang på vores andet hus Son Pelai. Her har vi  foredrag om Mallorcas voksende vinproduktion og vinsmagning v. Javier Elias, der også er uddannet sommelier.
 • Aftensmad på vores andet hus Son Pelai + hygge og sange

Tirsdag 25.05 2021

 • Morgenmad + gennemgang af dagens vandring
 • Også i dag har vi mulighed for at dele gruppen op i 2 hold.  Første hold skal med bus til parkeringsplads, hvorfra vi vandrer forbi refugiet Tossals Verds og videre mod Lluc- klostret. Vi spiser vores madpakker undervejs. Denne tur tager ca. 6,5 timer. Sværhedsgrad: Medium/svær. Distance 20 km. Vi går 500 højdemeter ned og 800 højdemeter op.
 • Andet hold tager af sted senere på dagen. Formiddag kan evt. bruges på lidt mad-shopping i Lloseta mm. Vi bliver kørt i skolens minibus starter med at spise madpakker i naturen og går ca. 3 timer op til Lluc-klostret.
 • Når vi alle er ankommer til klostret, vil vi få kaffe og et oplæg om klosteret, der er et vigtigt religiøst og spirituelt sted for den mallorcinske befolkning. Klostrets hovedattraktion er den sagnomspundne Sorte Madonna, en 60 centimeter høj figur, som flere tusinde pilgrimme hvert år kommer til klosterets kapel for at hylde.
 • Bus tilbage til højskolen
 • Aftensmad
 • Siesta/omklædning
 • Afslutningsmiddag med folkedans med vores mallorcinske venner

Onsdag 26.05 2021

 • Morgenmad
 • Afrejse fra højskolen – bus til Palma Lufthavn
 • Afgang 9.50 med SAS Ankomst 12.50 i København.
 • Evt. tilslutningsfly videre til Jylland 

*Vi tager forbehold for ændringer.

Anna Katrin Nørgaard 

Højskolens forstander Anna Katrin Nørgaard har været bidt af at vandre, lige siden hun som 9 årig vandrede i Alperne med sine forældre. Hun har vandret i Sverige og Norge og på Caminoen i Nordspanien samt utallige gange på Mallorca. Anna Katrin vil holde flere af foredragene om at vandre og står også for alt fællessangen på højskolen.

 

Vandreture i bjergene på Mallorca

At gå i bjergene er selvsagt mere belastende for din krop, end en almindelig søndagstur i en dansk skov, og stiller derfor krav til din kondition. Går det nedad, er det især knæene, du belaster. Vær derfor sikker på, at »bentøjet« er i orden. Ved opstigninger er det andre dele af kroppen, som bliver belastet. Her er det især hjerte og lunger, der belastes. For at være i så god form som muligt inden turen kan vi anbefale cykling, svømning og naturligvis længere vandreture i bakket terræn eller træning på trapper/ stepmaskiner i motionscenter mm.

Sværhedsgrader

Vi har inddelt sværhedsgraderne fra 1 til 5 efter hvad vi selv vurderer og efter hvad vi har læst os til andre bedømmer ruterne til:

1 Let – Vandringerne er lette og korte på gode stier.

2 Let til middel – Vandringerne er nærmest lange traveture på jævnt underlag, men med stigninger og fald.

3 Middel – Vandringerne er mere krævende med stejlere passager, men kan klares med er rimelig god kondition. Underlaget kan være ujævnt og stenet.

4 Krævende – Vandringerne er ret krævende. Deltagerne må have god kondition og være udholdende. Der kan være passager, hvor du må tage hænderne til hjælp eller skal forcere store stenblokke.

5 Meget krævende – Vandreerfaring er nødvendig. Svære passager, dog uden klatring. Konditionen og udholdenheden skal være virkelig god.

Sværhedsgraden vil ofte være en kombination af turens længde, terrænets beskaffenhed samt stigninger og fald. En lang vandretur i et meget let terræn kan derfor godt have en lavere sværhedsgrad end en kort tur med mange stigninger og fald.

Lange opstigninger kræver en god kondition, hvorimod lange nedstigninger især er belastende for knæene.

Temperatur i april

På Mallorca ligger dags temperaturerne ofte mellem 16 og 19 grader i april. Det subtropiske klima betyder, at regn oftest falder som vinterregn, dog mere moderat end dansk regn. Det kan blive køligt om natten med gennemsnitstemperaturer på ned til 5 grader. Det anbefales at medbringe varmt tøj, da der ikke er tradition for at opvarme husene på Mallorca.

Bagage på vandreturen

Medbring en dagtursrygsæk til de ting, du skal bruge i løbet af dagen. Vi anbefaler en rygsæk med et godt bæresystem med hoftebælte og brystspænde for at aflaste skulder og ryg.

Vandrestøvler

Vi anbefaler vandrestøvler med stiv sål og god ankelstøtte, da underlaget er ujævnt og tryk fra sten o.l.  dermed fordeles.Vær sikker på, at støvlerne er gået ordentligt til.

Vandrestave

Det er individuelt, om man har gavn af at benytte vandrestave. Vandrestave kan være aflastende ved nedstigninger især for knæ. Andre benytter dog udelukkende vandrestave til opstigninger. Det er altså meget individuelt, om man har glæde af vandrestave – så forsøg dig frem.

Feltflaske

Medbring en eller flere flasker, som i alt kan rumme 1½ liter.  

Helbred

Medicin o. lign. skal medbringes af den enkelte til eget forbrug. Vi medbringer en førstehjælpstaske til brug i nødsituationer. Er der medikamenter, du bruger regelmæssigt, sørg da for at medbringe rigeligt til hele turen.  

Tøj til vandring

 • 2-4 par tykke vandresokker
 • Evt. 2 par tynde indersokker
 • 1-2 par lette vandrebukser/vandreshorts
 • Svedtransporterende undertøj evt. uldundertøj
 • 2-3 tynde (uld)bluser
 • 2-4 svedabsorberende t-shirts
 • 1 sweater/fleecetrøje
 • 1 vind- og vandtæt jakke med hætte
 • 1 par åndbare regnbukser
 • Hue og handsker
 • Vi flyver som udgangspunkt fra København. Der vil muligvis være direkte afgang fra Aalborg. 
 • Tilslutningsfly til København til dagens pris. Der er også mulighed for at tage Flixbusser, der kører fra mange jyske og fynske byer. De er billigere end fly og mere CO2 venlige. 
 • Hjemrejse fra Mallorca  26.5 2021 : Palma 9.50 – 12.50 ankomst København. Der vil muligvis være direkte afgang til Aalborg.  
 • Vi tager forbehold for ændringer.

Praktisk info

Ledige pladser


Tilmeld dig

Periode: 19.5. – 26.5. 2021

Priser:  Son Pelai: 12.100 kr. (ved delt dobbeltværelse uden badeværelse) 

*Tillæg for eget badeværelse: 500 kr.

*Tillæg for eneværelse: 2000 

Finca: 13.300 kr. (ved delt dobbeltværelse med eget bad)

 *Tillæg for eneværelse finca med delt badeværelse 2.200 kr.

 *Tillæg for eneværelse finca med eget badeværelse 2.500 kr. 

 

Priserne er alt inklusiv – også drikkevarer til måltiderne på højskolen. Det eneste man selv betaler, er fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen.