+45 27 14 29 26 info@annashojskole.dk

Mallorca set indefra

29.4. – 6.5. 2020

På det populære kursus “Mallorca set indefra”, oplever du øen på en autentisk og anderledes måde, hvor du kommer helt tæt på de lokale og langt væk fra masseturismen.

På kurset skal vi besøge Helle Alexandersen i hendes helt fantastiske villa i Port de Sóller, hvor hun bor med udsigt ud over bugten. Vi får lov til at komme ind i privaten og sidder på Helles terrasse, mens hun fortæller om sit Mallorca-eventyr. Senere skal vi op og smage Helles skønne mad i restauranten Luna 36. Helle er uddannet hos Roy Hurtigkarl og Erwin Lauterbach, så vi er i de bedste hænder. 

Vi skal også se og opleve Jørn Utzons utrolig rustikke hus Can Lis, der ligger helt ud til klippekysten på østsiden af øen ved Portopetro. Et sted der normalt har meget begrænset adgang for offentligheden. 

Derudover skal vi opleve en række andre spændende danskere på øen. b.la. den altvidende John Stoltenberg, der fortæller os om Mallorcas historie og kultur både på højskolen men også inde i Palma. Og vi skal møde Jakob Asbæk på hans og Patricias store kunscenter ved Andratx. Hvad fik dem til at starte et kunstcenter på øen, og hvordan går det med det i dag? Endelig skal vi bag om kunsten og møde de udøvende kunstnere, der har fået et opholdslegat på centret. 

På højskolen vil der i vaske-ægte højskoleånd være masser af fællesang og foredrag. Vi har inviteret Jørgen Laurvig ned på skolen, da han ved ufattelig meget om Spaniens samfundsforhold og kultur, som han normalt øser ud af på både DR radio og tv. Men nu er det også han beriger med sin viden. Det glæder vi os meget til. 

Højskolen ligger midt i naturen med Tramuntanabjergene i ryggen. Derfor er der selvfølgelig også mulighed for at opleve det skønne nærområde på cykelture med højskolens cykler eller på vandreture i området. Vi har lagt en ind i programmet, hvor vi samme går til et refugie, en tur på 3-4 timer alt efter tempo. Men man kan også blive kørt lidt af vejen. Samtidig med at vi afholder kurset “ Mallorca set indefra”, har vi også kurset “ vandring på Mallorca”. De to hold vil lave nogle aktivitetet sammen. Udover måltiderne vil det være også dreje sig om flere foredrag. 

Onsdag 29.04

 

 • Afrejse fra Københavns Lufthavn kl 6.05 eller 6.40 fra Aalborg. Jørgen Laurvig er der til at mødes med jer, der flyver fra København
 • Transfer fra lufthavn – vi har god tid i lufthavnen, for vi venter lige på dem, der kommer fra Aalborg, inden vi kører samlet mod højskolen
 • Indkvartering i vores to huse
 • Frokost de to steder
 • Mulighed for hvil/afslapning
 • kl. 15.00 Kaffe og kage + velkommen til Mallorca Højskole v. forstander Anna Katrin Nørgaard
 • Foredrag om stedet og rundvisning på området 
 • Aftensmad på højskolen + hvem er hvem?

 

Torsdag 30.04

 • Morgengymnastik + sang ved poolen
 • Morgenmad 
 • Foredrag: ‘Fra grisefester til cool ferieø’ – om Mallorcas udvikling v. Anna Katrin Nørgaard
 • Mallorcas køkken . Vi skal  høre om det mallorcinske køkken, med deres særlige pølser som sobrasada og camalliot. Og vi skal lære at lave aioli på mælk.
 • Frokost: ‘Pa amb oil’ – det Mallorcinske svar på vores smørrebrød
 • Siesta
 • Kaffe og kage
 • Foredrag: Kampen om Catalonien v. Jørgen Laurvig.
  Catalonien har været omdrejningspunkt for spansk politik de seneste år, og har været afgørende for den seneste regeringsdannelse – samt fremvæksten af det ekstreme højre. Men korruption og arven fra Franco spiller også ind. Jørgen Laurvig er vores foredragsholder. Han dækker Spanien for DR’s Orientering på P1.
 • Aftensmad
 • Foredrag: Vandringen og dens betydning filosofisk og sundhedsmæssigt. Hvad er der sagt og skrevet om det at vandre gennem tiden? v. forstander Anna Katrin Nørgaard

 

Fredag 01.05

 • Morgengymnastik + sang ved poolen
 • Morgenmad og samling
 • Madpakker smøres
 • Vandretur i de nærliggende Traumuntana-bjerge, hvor vi går op til refugiet Tosalls Verds. Turen varer 1,5-2 timer. Her spiser vi vores madpakker før vi går ned igen. Vi går ca. 300 højdemeter ialt.
 • Siesta
 • ‘Den store tapasdyst’ – hvem laver de flotteste og mest velsmagende pinchos/tapas?
 • Aftensmad
 • Foredrag: Mand og tyr. Er tyrefægtning ældgammel kultur eller bare dyremishandling?
  Hvor hører det gamle ritual hjemme i et moderne land – og overlever tyrefægtningen?
  Jørgen Laurvig fortæller om tyrefægtningens oprindelse, nutidens store tyrefægtere (krydret med videoklip) og den politiske debat om ritualet.

Lørdag 02.05

 

 • Morgegymnastik + sang ved poolen
 • morgenmad
 • Foredrag: Mallorcas historie – ‘Fra fortidens slyngekastere, maurere og pirater til nutidens Mallorca’ v. John Stoltenberg, der har boet på øen i 36 år
 • Frokost på højskolen
 • Tur til Palma – vi tager med toget ind til Palma og går rundt i den gamle bydel med John Stoltenberg
 • Aftensmad
 • Kulturaften: Flamenco – dens passion og lidelse i sang, dans og musik
  Flamenco er uden tvivl ét af de mest genkendelige og udbredte symboler på Spanien. De fleste turister har været til shows, hvor kulørte skørter er hvirvlet rundt, mens machodansere har trampet i gulvene. Men i virkeligheden er der tale om en facetteret, subtil og kompliceret kunstart, hvis udtryk er blevet raffineret gennem omkring 150 år i et samspil mellem professionelle scener og de sigøjnerfamilier, der udgør kernen af de kendte kunstnere. Med videoklip og musik fortæller Jørgen Laurvig – der er forfatter til den første danske bog om emnet – med indlevelse om den særegne kunst.

 

Søndag 03.05

 • Morgenmad 
 • Foredrag/ film om Jørn Utzon og hans huse på Mallorca
 • Madpakker smøres
 • Besøg i Jørn Utzons mageløse og meget rustikke hus Can Lis, der ligger smukt på den østlige klippekyst ved  Portopetro. 
 • Madpakker ved Can Lis
 • Besøg hos Jakob og Patricia Asbæks galleri CCA. Vi starter med at få kage og kaffe, og så møder vi Jacob Asbæk, vi møder en eller flere af de kunstnere der har opholdslegater, mens vi er der og ser deres studielejligheder,hvor de både sover og arbejder i den måned, de er inviteret af Patricia og Jakob. Til sidst ser vi udstillingen i galleriet. 

 

Mandag 04.05

 • Morgengymnastik 
 • Morgenmad og samling
 • Fridag med flere muligheder: Man kan blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage nogle timer i Inca, en dag i Palma. Man kan også låne højskolens cykler og udforske vores turforslag, man kan gå rundt i vores naboby Lloseta eller man kan slappe af og nyde det lune vejr ved poolen 
 • Kl. 18.00 Samles vi igen på højskolen – denne gang på vores andet hus Son Pelai. Her har vi  foredrag om Mallorcas voksende vinproduktion og vinsmagning v. Javier Elias, der også er uddannet sommelier.
 • Aftensmad på Son Pelai + hygge og sange  

 

Tirsdag 05.05

 • Morgengymnastik + sang
 • Morgenmad 
 • Besøg  hos danske Helle Alexandersen i hendes skønne hjem i Port de Sóller. Frokost på Helles restaurant Luna 36 i Sóller
 • På egen hånd i hyggelige Sóller med mulighed for en tur med sporvognen til Port de Sóller
 • Afslutningsfest med middag, sang, hygge og mallorcinske folkedanse med vores madmor Maria og hendes venner 

 

Onsdag 06.05

 • Morgenmad
 • Afrejse fra højskolen – bus til Palma Lufthavn
 • Afgang kl 9.55 med fly mod København og 10.45 mod Aalborg. Ankomst kl. 12.55 Københavns Lufthavn og kl. 13.50 Aalborg Lufthavn.

 * Med forbehold for ændringer

Ugens spændende gæst bliver journalist og Spaniens-ekspert Jørgen Laurvig. Han skal holde foredrag om Spanien, Cataloniens krise, tyrefægtning og flamincodans.

Jørgen læste spansk på universitetet i Sevilla i 1985, og har siden beskæftiget sig med Spanien som journalist. Det har ført til dokumentarfilm, en bog om flamencomusik, artikelserier om tyrefægtning og rejsebøger, blandt andet Politikens “Turen går til Andalusien, Valencia og Murcia”.
Jørgen Laurvig høres ofte i P1’s program “Orientering”, DR 2 Deadline og TV-2 News, hvor han analyserer den politiske situation i Spanien.

 

Kursusledere bliver Susanne Bisbo, der bor på Mallorca og forstander Anna Katrin Nørgaard 

 • Vi flyver den 29.4 kl 6.05 med Norwegian fra København 
 • Vi kan måske tilbyde direkte fly 6.40 fra Aalborg – til Palma – skriv eller ring om hør om mulighederne. Der kan forekomme en lille ekstra betaling.
 • Du kan komme fra Billund til København d. 28.04 med overnatning på hotel i København, nær lufthavnen. Og mulighed for tilslutningsfly hjem til Jylland igen. For alt dette betaler du KUN 1075 kr ekstra! 
 • Overnatning på hotel i København, nær lufthavnen d. 28.04 er også muligt for alle andre, der kommer langvejs fra. Prisen for dette er 450 DKK ekstra.
 • 6. maj: Afgang Palma de Mallorca  9.55 med SAS Ankomst 12.55 i København. 
 • 6. maj: Afgang 10.45 Palma de Mallorca  for dem der skal til Aalborg. Ankomst 13.50
 • Der er også mulighed for at tage Flixbusser, der kører fra mange jyske og fynske byer. De er billigere end fly og mere CO2 venlige. 

  Vi tager forbehold for ændringer. 

Praktisk info

Der er udsolgt


Periode: 29.4. – 6.5. 2020

Priser: Son Pelai: 11.900 kr. (ved delt dobbeltværelse uden badeværelse) 

*Tillæg for eget badeværelse: 500 kr.

*Tillæg for eneværelse: 2000 

Finca: 13.100 kr. (ved delt dobbeltværelse med eget bad)

 *Tillæg for eneværelse finca med delt badeværelse 2200kr.

 *Tillæg for eneværelse finca med eget badeværelse 2.500 kr. 

 

Priserne er alt inklusiv – også drikkevarer til måltiderne på højskolen. Det eneste man selv betaler, er fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen.