+45 27 14 29 26 info@annashojskole.dk

Mallorca set indefra

19.5. – 26.5. 2021

På det populære kursus “Mallorca set indefra”, oplever du øen på en autentisk og anderledes måde, hvor du kommer helt tæt på de lokale og langt væk fra masseturismen.

På kurset skal vi besøge Helle Alexandersen i hendes helt fantastiske villa i Port de Sóller, hvor hun bor med udsigt ud over bugten. Vi får lov til at komme ind i privaten og sidder på Helles terrasse, mens hun fortæller om sit Mallorca-eventyr. Senere skal vi op og smage Helles skønne mad i restauranten Luna 36. Helle er uddannet hos Roy Hurtigkarl og Erwin Lauterbach, så vi er i de bedste hænder. 

Vi skal også se og opleve Jørn Utzons utrolig rustikke hus Can Lis, der ligger helt ud til klippekysten på østsiden af øen ved Portopetro. Et sted der normalt har meget begrænset adgang for offentligheden. 

Derudover skal vi opleve en række andre spændende danskere på øen. b.la. den altvidende John Stoltenberg, der fortæller os om Mallorcas historie og kultur både på højskolen men også inde i Palma. Og vi skal møde Jakob Asbæk på hans og Patricias store kunscenter ved Andratx. Hvad fik dem til at starte et kunstcenter på øen, og hvordan går det med det i dag? Endelig skal vi bag om kunsten og møde de udøvende kunstnere, der har fået et opholdslegat på centret. 

På højskolen vil der i vaske-ægte højskoleånd være masser af fællesang og foredrag.

Højskolen ligger midt i naturen med Tramuntanabjergene i ryggen. Derfor er der selvfølgelig også mulighed for at opleve det skønne nærområde på cykelture med højskolens cykler eller på vandreture i området. Vi har lagt en ind i programmet, hvor vi samme går til et refugie, en tur på 3-4 timer alt efter tempo. Men man kan også blive kørt lidt af vejen. Samtidig med at vi afholder kurset “ Mallorca set indefra”, har vi også kurset “ vandring på Mallorca”. De to hold vil lave nogle aktivitetet sammen. Udover måltiderne vil det være også dreje sig om flere foredrag. 

Onsdag 19.05 2021

 • 17.10 Afrejse fra Københavns Lufthavn. 
 • Indkvartring de to huse
 •  tapasretter og rødvin hver for sig i de to huse grundet det sene tidspunkt

Torsdag 20.05 2021

 • Morgenmad for alle på finca
 • Velkommen til Mallorca Højskole v. forstanderAnna Katrin Nørgaard
 • Foredrag om stedet og rundvisning på området
 • Frokost: ‘Pa amb oil’ – det Mallorcinske svar på vores smørrebrød
 • Siesta
 • Kaffe og kage
 • Foredrag: ‘Fra grisefester til cool ferieø’ – om Mallorcas udvikling v. Anna Katrin Nørgaard
 • Aftensmad
 • Udebiograf: film om Jørn Utzon og hans huse på Mallorca

Fredag 21.05 2021

 • Morgengymnastik + sang ved poolen
 • Morgenmad og samling
 • Madpakker smøres
 • Besøg i Jørn Utzons mageløse og meget rustikke hus Can Lis, der ligger smukt på den østlige klippekyst ved  Portopetro.
 • Madpakker ved Can Lis
 • Besøg hos Jakob og Patricia Asbæks galleri CCA. Vi starter med at få kage og kaffe, og så møder vi Jacob Asbæk, vi møder en eller flere af de kunstnere der har opholdslegater, mens vi er der og ser deres studielejligheder, hvor de både sover og arbejder i den måned, de er inviteret af Patricia og Jakob. Til sidst ser vi udstillingen i galleriet.
 • Aftensmad på højskolen
 • Hygge og fællessange

Lørdag 22.05 2021

 • Morgengymnastik + sang ved poolen
 • morgenmad
 • Foredrag: Mallorcas historie – ‘Fra fortidens slyngekastere, maurere og pirater til nutidens Mallorca’ v. John Stoltenberg, der har boet på øen i 36 år
 • Frokost på højskolen
 • Tur til Palma – vi tager med toget ind til Palma og går rundt i den gamle bydel med John Stoltenberg
 • Aftensmad
 • Foredrag om vandring – hvad filosofferne har sagt om det at vandre – og hvad vi siger i dag.

Søndag 23.05 2021

 • Morgengymnastik + sang ved poolen
 • morgenmad + madpakker smøres
 • Vandretur i de nærliggende Traumuntana-bjerge, hvor vi går op til refugiet Tosalls Verds. Turen varer 1,5-2 timer. Her spiser vi vores madpakker før vi går ned igen. Vi går ca. 300 højdemeter i alt.
 • Siesta
 • Aftensmad
 • Hygge og sangaften med nye og gamle sange i den nye højskolesangbog

Mandag 24.05 2021

 • Morgengymnastik
 • Morgenmad og samling
 • Fridag med flere muligheder: Man kan blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage nogle timer i Inca, en dag i Palma. Man kan også låne højskolens cykler og udforske vores turforslag, man kan gå rundt i vores naboby Lloseta eller man kan slappe af og nyde det lune vejr ved poolen
 • 18.00 Samles vi igen på højskolen – denne gang på vores andet hus Son Pelai. Her har vi  foredrag om Mallorcas voksende vinproduktion og vinsmagning v. Javier Elias, der også er uddannet sommelier.
 • Aftensmad på Son Pelai + hygge og sange

Tirsdag 25.05 2021

 • Morgengymnastik + sang
 • Morgenmad
 • Besøg hos danske Helle Alexandersen i hendes skønne hjem i Port de Sóller. Frokost på Helles restaurant Luna 36 i Sóller
 • På egen hånd i hyggelige Sóller med mulighed for en tur med sporvognen til Port de Sóller
 • Afslutningsfest med middag, sang, hygge og mallorcinske folkedanse med vores madmor Maria og hendes venner

Onsdag 26.05 2021

 • Morgenmad
 • Afrejse fra højskolen – bus til Palma Lufthavn
 • Afgang kl 9.50 med fly mod København. Mulighed for tilslutning til Jylland 

* Med forbehold for ændringer

Kursusledere bliver Susanne Bisbo, der bor på Mallorca og forstander Anna Katrin Nørgaard.

Susanne Bisbo

Glæd jer til at møde Susanne. Hendes smil, overskud og varme strømmer en i møde lige fra morgenstunden og hjælpsomheden fra den gæve jyske kvinde, der oprindeligt kommer fra Ry, er enorm. Både overfor kursisterne på Annas Højskole men Susanne gør også alt for at få alt det praktiske til at klappe. Det er således Susanne der henter morgenbrød, kører vores minibus og i det hele taget går til hånde med alt muligt på højskolen. Og altid med et smil på læben. Susanne vil også være jeres turleder på mange af turene ud af huset.

Læs mere om Susanne

Anna Katrin Nørgaard

Anna Katrin Nørgaard stifter af, og forstander på, Annas Højskole og dermed også  initiativtager til højskolen på Mallorca og 3. generations højskoleforstander.

Anna Katrin vil holde flere oplæg i løbet af ugen. Det bliver bl.a. hende, der vil give os en indføring i Mallorcas forvandling fra grisefesternes tid til den cool ferieø, Mallorca er i dag, og hende der vil introducerer os til Mallorcas køkken. Hun har også en stor passion for at vandre og har således gået på bl.a. Caminoen i Nordspanien. Så det er naturligt, at det er hende, der står i spidsen for vores vandreture.

Endelig er det Anna Katrin, der står for morgengymnastikken og morgensangen med mindre andet står nævnt i programmet.

Læs mere om Anna Katrin

 • Vi flyver som udgangspunkt fra København. Der vil muligvis være direkte afgang fra Aalborg. 
 • Tilslutningsfly til København til dagens pris. Der er også mulighed for at tage Flixbusser, der kører fra mange jyske og fynske byer. De er billigere end fly og mere CO2 venlige. 
 • Hjemrejse fra Mallorca  26.5 2021 : Palma 9.50 – 12.50 ankomst København. Der vil muligvis være direkte afgang til Aalborg.  
 • Vi tager forbehold for ændringer.

Praktisk info

Ledige pladser


Tilmeld dig

Periode: 19.5. – 26.5. 2021

Priser:  Son Pelai: 12.100 kr. (ved delt dobbeltværelse uden badeværelse) 

*Tillæg for eget badeværelse: 500 kr.

*Tillæg for eneværelse: 2000 

Finca: 13.300 kr. (ved delt dobbeltværelse med eget bad)

 *Tillæg for eneværelse finca med delt badeværelse 2.200 kr.

 *Tillæg for eneværelse finca med eget badeværelse 2.500 kr. 

 

Priserne er alt inklusiv – også drikkevarer til måltiderne på højskolen. Det eneste man selv betaler, er fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen.