+45 27 14 29 26 info@annashojskole.dk

Mallorca set indefra

17.9. – 24.9. 2024

På det populære kursus “Mallorca set indefra”, oplever du øen på en autentisk og anderledes måde, hvor du kommer helt tæt på de lokale og langt væk fra masseturismen. Kursusleder er Nanna Grunwald

På kurset skal vi besøge Helle Alexandersen i hendes helt fantastiske villa i Port de Sóller, hvor hun bor med udsigt ud over bugten. Vi får lov til at komme ind i privaten og sidder på Helles terrasse, mens hun fortæller om sit Mallorca-eventyr. Senere skal vi op og smage Helles skønne mad i restauranten Luna 36. Helle er uddannet hos Roy Hurtigkarl og Erwin Lauterbach, så vi er i de bedste hænder. 

Vi skal også besøge Jacob og Patricia Asbæks galleri CCA ved Andratx, hvor vi får historien om stedet, ser på kunsten, møder kunstnere og snakker med Jakob Asbæk alene eller med også Patricia, hvis hun er der.

Der bliver også mulighed for at opleve Jørn Utzons skønne hus Can Lis, der er et meget fantastisk hus, og som sjældent har adgang for offentligheden. Som optakt til besøget dykker vi ned i historien om den danske arkitekt og hans forhold til Mallorca. Efter besøget i huset bliver der mulighed for at bade i den lille hyggelige havneby Portopetro, hvor der er en fin strand.

Vores højskole ligger skønt placeret ude på landet midt i naturen med Tramuntanabjergene i ryggen.  En af dagene går vi ud af højskolens port og drejer til venstre for at ramme ruten 221 – som er den største vandrrute på Mallorca. Langt de fleste kan være med på denne skønne vandretur.

Vores nærmeste lille by er Lloseta, som er støvsuget for turister. Tilgengæld er der masser af lokalt liv på torve og cafeer,  hvor livet i høj grad også leves. 

 

Tirsdag den 17.9. 2024

 • Afrejse fra Københavns Lufthavn kl. 06.00  mod Palma de Mallorca, hvor vi lander kl 09.00.
 • Transfer til vores to huse
 •  Vi stiller frokost an i de to huse
 • Siesta og afslapning ved pools
 • kl 16.15 kørsel fra Son Pelai
 • 16.30 Kage og kaffe, sange + velkommen til Annas Højskole for alle
 • Rundtur på området
 • 18.30 Aftensmad- hvem er hvem?
 • ca. 20.30 Tak for i dag og kørsel til Son Pelai for dem, der bor der

   

  Onsdag den 18.9 2024

  • 8.30 Morgengymnastik + sang ved poolen
  • 9.00 Morgenmad 
  • 10.00 Det er muligt at gå op ad en stejl bakke for at få en fin udsigt over området. Husk en lukket sko i dag. 
  • 11. 30 Mallorcas køkken er på programmet. Vi skal høre om det mallorcinske køkken, hvor vi bl.a.lærer at lave aioli på mælk 
  • 13.00 Frokost: ‘Pa amb oil’ – det mallorcinske svar på vores smørrebrød
  • Siesta med mulighed for en tur i poolen
  • 17.15 Afhentning på Son Pelai
  • 17.30 Vi tager lidt kaffe og kage og sætter os tilrette for at høre foredraget:“Fra grisefester til cool ferieø”  – et foredrag hvor vi ser på Mallorcas udvikling set med den danske turists brille  v. Nanna Grunwald
  • 19.30 Aftensmad på højskolen 
  • 21.30 Seneste kørsel til vores andet hus

    

   Torsdag den 19.9.2024

   • 8.30 Morgengymnastik og sang ved poolen
   • 9.00 Morgenmad
   • 10.00 Afgang mod Port de Sóller. Her bor Helle Alexandersen i et af de smukkeste huse i området. Vi får lov til at komme op på terrassen med den mest fantastiske udsigt over bugten, et perfekt sted at sidde og høre Helle fortælle om sit Mallorca- eventyr og om at drive forretning og leve på Mallorca –  midt i den spanske kultur 
   • 13.00 Frokost på Helles restaurant Luna 36 i Sóller, som hun vil fortælle om, mens vi spiser
   • 15.00 På egen hånd i hyggelige Sóller 
   • 17.00 Vi mødes foran kirken på torvet og går sammen til busstationen, Cetre
   • 19.30  Aftensmad på højskolen
   • 20.15 Kulturaften: Udebiograf – vi viser dokumentarfilm om Jørn Utzon
   • 22.00 Seneste kørsel til vores andet hus

   Fredag den 20.9.2024

    • 8.30 Morgengymnastik og sang ved poolen
    • 9.00 Morgenmad 
    • 10.00 Afgang mod Can Lis – Jørn Utzons fantastiske  villa han tegnede og lod bygge i 1972, da familien flyttede til Mallorca. Vi kører mod Portopetro, der ligger på østkysten 
    • Efter besøget er der tid på egen hånd til frokost og hygge – evt. badning – i den lille hyggelige havneby Portopetro
    • Afgang fra Portopetro mod højskolen kl 16.00
    • 19.00 Fælles aftensmad på højskolen 
    • 20.00 Vandring før og nu – vi ser på vandringen gennem et filosofisk, religiøst, politisk og sundhedsmæssigt perspektiv. 
    • 21.30 Kørsel til vores andet hus

    Lørdag den 21.9 2024

    • 8.30 Morgengymnastik og sang ved poolen
    • 9.00 Morgenmad + vi smører madpakker
    • 10.00 Afgang mod Andratx – vi skal  besøge familien Asbæks kunstcenter CCA Andratx. Her møder vi kunstnerne der er i gang med deres arbejde i en af de lejligheder, som er en del af “artist in recidence-programmet” og endelig ser vi den aktuelle udstillingen. 
    • Vi spiser vores madpakker på CCA  i den smukke atriumgård. Man kan købe kage og kaffe i cafeen hos CCA
    • kl. 14.00 Afgang CCA
    • Afslapning ved vores pools på højskolen mm. 
    • Aftensmad på højskolen  kl. 19.00
    •  Vi hygger os med  sange fra højskolesangbogen 

    Søndag den 22.9.2024

     • 9.00 Morgenmad 
     • Madpakker smøres
     • 10.00 Vandretur i de nærliggende Traumuntana-bjerge, hvor vi går op til refugiet Tosalls Verds og ned igen. Turen er i alt ca. 13 km. Turen op til refugiet varer ca 2 timer. Og stigningen er på ca 300 højdemeter. Her spiser vi vores madpakker. Der er mulighed for at fylde vandflaskerne på stedet
     • Når vi er tilbage på højskolen senest ved 15 tiden, er der siesta med mulighed for at låne en af skolens cykler, slappe af ved poolen, gå en tur ind til Lloseta mm. 
     • 18.00 Vismangning med den danske vinbonde Søren Svenningsen, der har en stor vingård på Mallorca. Han kommer mere flere af sine viner og fortæller om sit vin-eventyr på øen. 
     • 19.30 Aftensmad og hygge med sangbøgerne på Son Pelai 
     • 21.30 Seneste kørsel til vores andet hus

      

     Mandag den 23.09.2024

     • 8.30 Morgengymnastik og sang ved poolen
     • 9.00 Morgenmad
     • På egen hånd: Mulighed for at blive kørt til den nærliggende station i vores by Lloseta med mulighed for at tage til Palma eller Inca, en dag på Lluc klostret,  med taxa til stranden eller noget helt femte.
     • I sørger selv for at komme tilbage til højskolen
     • 19.00 Afslutningsmiddag med Paellea sang og hygge på fincaen. Dem på Son Pelai hentes 18.45

       

      Tirsdag den 24.9.2024

       Morgenmad i de to huse

      Hjemrejse mod København med Norwegian kl. 9.55. Ankomst 12.55. 

       

      *** Med forbehold for ændringer

      Nanna Grunwald er jeres kursusleder.

      Nanna har flere gange været med som hjælper på Annas Højskole, både på Mallorca og Læsø – heriblandt flere kurser med Anne Hjernøe – og er derfor godt inde i højskoleånden. Når hun ikke er kursusleder på Annas Højskole på Mallorca, er hun grafisk designer, og har blandt meget andet designet bøger om mad, kultur og arkitektur. Fritiden bruger hun ofte på løb og vandring, og har gennem årene vandret i så forskellige områder som Catalonien, Alperne, Island, Norge og flere gange i Lapland, hvor hun også mødte sin svenske mand. Hun har en stor familie og heriblandt to voksne børn og et barnebarn.

      Nanna har tidligere sunget i band og er rigtig glad for at synge efter Højskolesangbogen, så det er selvfølgelig også hende, der vil synge for til vores fællessang. Derudover vil Nanna også stå for morgengymnastikken foruden flere foredrag.

      Afrejse d. 17.9. 2024: Kl. 6.00 med direkte fly fra Københavns Lufthavn 

      Ankomst Palma de Mallorca 9.05

      d. 24.9 2024: Kl. 9.55. Hjemrejse mod Københavns Lufthavn med direkte fly med ankomst 12.55

      *Vi tager forbehold for ændringer

       

      Praktisk info

      Der er få ledige pladser


      Tilmeld dig

       

      Periode:
      17.9. – 24.9. 2024

      Priser:

      Son Pelai: 12.900 kr. (ved delt dobbeltværelse uden badeværelse) 

      • Tillæg for eget badeværelse: 800 kr.
      • Tillæg for eneværelse: 2.000 kr.
      • Tillæg for eneværelse med eget badeværelse: 2.800 kr.

      Finca: 14.900 kr. (ved delt dobbeltværelse med eget bad)

      •  Tillæg for eneværelse finca med delt badeværelse: 2.000 kr.
      •  Tillæg for eneværelse finca med eget badeværelse: 2.500 kr. 

      Hvis du ønsker at flyve direkte fra Aalborg skriv det i bemærkningsfeltet på tilmeldingen, og vi kontakter dig med henblik tillægspris.

      Hvad er med i prisen: 

      • Alle måltider på højskolen – inklusiv drikkevarer som vin, øl, vand til måltiderne 
      • Kaffe, te, kage/frugt osv udenfor måltiderrne – jvf. program 
      • Alle buskørsler 
      • Alle foredrag
      • Alle entreer 
      • Middag på restaurant ( drikkevarer tilkøbes)
      • Bidrag til Rejsegarantifonden
      • Lufthavnsskatter og afgifter

      Man betaler selv fridagen, hvis den afholdes udenfor højskolen

      Mallorca

      Udforsk flere eventyr med Annas Højskole

      Dyk dybere ind i en verden af unikke oplevelser og lærerige eventyr med vores forskelligartede udvalg af kurser. Uanset om du er til kulinariske rejser, kulturelle udflugter eller aktive vandreoplevelser, har Annas Højskole noget for enhver smag. Bliv inspireret af vores andre kurser nedenfor og find dit næste eventyr med os. Vi glæder os til at byde dig velkommen på endnu en uforglemmelig rejse!