Tegning og akvarel i Marrakech | 17. – 24. november 2025
Tegning og akvarel i Marrakech | 17. – 24. november 2025
Praktiske informationer
Priser pr. person:
Dobbeltværelser:
Her kan du vælge at bo på delt dobbeltværelse, med en du ikke kender, eller hvis I rejser to sammen. Alle senge kan adskilles/ eller der er to forskellige senge på værelset. Igen er der lidt forskel på priserne, fordi der er forskel på størrelserne.
- Almindelig størrelses dobbeltværelse med eget badeværelse: 15.400,-
- Større dobbeltværelse typisk med lille stue og badeværelse: 15.800,-
Singleværelser:
Her har vi 3 priser, da der er forskel på værelserne. Det er primært størrelsen. Så de mindste værelser er de billigste. Alle værelser er med eget bad.
- Singleværelse med eget badeværelse: 16.400,-
- Større singleværelse med eget badeværelse: 16.900,-
- Størst singleværelse med eget badeværelse: 17.100,-
Prisen inkluderer
- 2 danske kursusledere
- Fly tur-retur direkte København - Marrakech
- Alle buskørsler
- Alle udflugter
- Alle foredrag
- Alle Workshops
- Alle entreer på udflugtsmål, som vi sammen tager til
- Alle måltider på højskolen jvf program
- 2 * Middag på restaurant *( dog ikke drikkevarer)
- Lokale guider
- Afgift til Rejsegarantifonden
- Flyafgifter
Prisen inkluderer ikke
- Drikkevarer
- Måltider på egen hånd ; 1 *aftensmad og 3 * frokost.
- Drikkepenge til lokalt personale på højskolen - vi samler ind.
- Drikkepenge på restauranter
Intro
Hej, jeg hedder Mette Lehmann og skal være jeres kursusleder, inspirator og heppekor, i en hel, fortryllende kreativ uge i Marrakech.
Marrakech er en visuel gave.
Mit første møde med Marrakech, blæste mig fuldstændig bagover. Det at man kan sætte sig ind i et fly i 4 timer, og så stige ud i en verden, der er så fremmedartet, er næsten ubegribeligt. Alt er anderledes. Som en tidsrejse flere hundrede år tilbage, og så blandet med det nyeste nye.
Det er som om Marrakech kalder på at blive tegnet og malet.
Og det er lige præcis det vi skal.
Bevæbnet med skitsebøger, penne og akvarel, skal vi ud og suge det hele til os i en visuel rejse-dagbog.
Vi kommer til at tegne i fred og ro i vores egen riad, hvor al undervisning foregår. Men vi kommer også meget ud, hvor vi tegner på stedet.
Jeg forbereder jer hver dag med teknikker og metoder, som vi senere skal teste af ”ude i virkeligheden”.
Farver & motiver står nærmest i kø.
Marrakech er en visuel eksplosion af farver, dufte, former, lys, arkitektur, vand, skyggefulde haver, mosaikker og ikke mindst mad. Det ene måltid smukkere end det andet. Et vildt udbud af frugt og grønt. Mynte-the fra sølvkander serveret i fine små glas, appelsiner med honning og granatæblekerner, bugnende salater. Alt serveret på smukke lerfade og fint dekorerede skåle. Det skal vi tegne!
Medinaen er en labyrint af smalle gader, med dekorerede og udskårne døre der gemmer på hemmelige haver, riads som små paladser med skygge, fred og ro.
Souken er uoverskuelig, skøn og vanvittig. Man farer vild, går i ring og kommer grinende tilbage til det sted, man lige var før. Det er som Alladins hule, med alt det der lyser, glimter og ståler. Man finder de mest vidunderlige håndlavede ting, og får sikkert de fleste julegaver i hus (husk god plads i kufferten). Man kan få ALT i souken og man prutter om ALT. Her finder vi vores motiver.
Kan du allerede mærke hvordan det klør i tegnefingrene med at komme i gang?
Hvem kan deltage?
Kurset er for alle. Både jer der allerede har været med på mine kurser før, men også for nybegyndere og jer mere garvede tegnere. Der kræves absolut ingen forkundskaber at være med. Jeg har faktisk rigtig god erfaring med at blande begyndere og garvede tegnere på mine kurser. Der er rig mulighed for vejledning til jer alle, og jeg skal nok udfordre jer på jeres eget niveau.
Hvad skal vi igennem?
Hvis du kigger på min instagram-profil: @mettelehmann kan du se at min stil er meget levende, skæv og smækfyldt med farver. Jeg synes ikke tegninger skal ligne et fotografi. Tegninger skal være personlige. Du skal finde din streg og dit udtryk. Og det gøres bedst gennem leg, at teste ting af, lave uendelige fejltagelser og blive klogere og bedre på grund af dem.
Jeg vil ta’ dig igennem grundteknikker i tegning og akvarelmaling. Jeg giver dig mine bedste fif og tips til at lære at tegne lynhurtige skitser. Dem får du brug for når du står midt i souken - og på udflugten. Vi skal omkring farvelære, kompostion og metoder til at ”se” dit motiv på en ny måde, der gør det lettere for dig at indfange det væsentlige.
Grundteknikkerne her, er stort set de samme som jeg bruger på mine andre kurser.
Men motiver, farver og opgaver vil jo være helt anderledes – fordi Marrakesh er anderledes. Så har du været med tidligere kan du vælge at få din viden/håndværk genopfrisket, eller hive fat i mig. Så skal jeg nok sørge for at du bliver udfordret.
Materialer?
Du kan klare dig med utroligt lidt. Og da vi er på rejse, vil jeg fokusere på, at du får en god rejse-pakke med. Du kan se et billede af mit lille, kompakte rejsekit her på siden.
Op til turen skal jeg nok sende nogle helt konkrete lister med need-2-have & nice-2-have materialer, for enhver pengepung.
Program
Inden du læser programmet, skal du lige læse om, hvordan undervisningen kommer til at foregå:
Workshops: Mette Underviser i vores riad, der udgør det for højskolen denne uge
En af de vigtigste ting at kunne i Marrakech, er at tegne hurtige skitser og indfange det væsentlige. Derfor har Mette også meget fokus på lyntegning, og teknikker der gør jeg bedre til at ”se” samtidig med at jeres hånd tegner.
Egen Tegnetid: I går ud i små grupper – ofte med en opgave, eller en opfordring til at besøge ”need to go-tegnesteder” (se nedenfor)
Touch Base: En times tegne-session på riad’en for alle. Efter vi har været ude på egen hånd, deler vi vores skitsebøger, udfordringer og tips. Vi farvelægger vores skitser fra dagen. Mette hjælper og kommer med gode råd.
Need-to-go-tegnesteder: Oplagte steder du ikke må gå glip af.
1. Dar el Bacha - selve paladset og den smukke have (prøv at få bord på Bacha Coffee også)
2. Jardin Majorelle/Berber Museum/Yves Saint Laurent Museum (en billet dækker hele herligheden) sæt minimum 2-3 timer af.
3. Les Jardin Secret – Vi laver fælles-tegning søndag, men kom også selv.
4. Place des Epices – find en cafe, bestil en nous-nous kaffe og sæt i gang.
5. Jamaa el-Fna Plaza. Op-op-op i luften på en tagterrasse og find dit motiv.
Program for “Tegning og akvarel i Marrakech” med Mette Lehmann:
Mandag den. 17. november
8.20 Afgang Københavns Lufthavn
12.50 Ankomme til Marrakech, hvor vi bliver hentet
Vi kører med bus til vores højskole eller riad, som vi kalder det hernede
Sen frokost +Intro til stedet og til Marrakech
Pause
Vi viser, hvor der er mulighed for at hæve penge, stifter vi lige bekendtskab med den labyrintiske souk - vi skiftes til at gå ud i mindre grupper med Anna og Mette
19.00 Aftensmad på riad’en. Lyn-præsentations-runde ”Hvem er jeg, og hvor ligger jeg tegne-niveau mæssigt.
Tirsdag den. 18. november
8.00 – 9.00 Morgenmadsbuffeten er åben på tagterrassen med udsigt til Atlasbjergene. I kommer bare, når det passer jer.
9.15 – 9.30 Vi synger lidt fra Højskolesangbogen med Anna
9.30 – 12.30 Formiddag på vores riad: Workshop om at lære at stole på sit øje. Skitser/Lyntegning/hvordan tegner man bedst i Marrakech?
13.00 Frokost på vores riad
16.00 – 18.00 Eftermiddag: I Souken med guider – hvor er de gode tegnesteder? (Need to go tegne-steder)
20:00 Middag på restaurant ”Le Fondouk”
Onsdag den. 19. november
8.00 – 9.00 Morgenmadsbuffeten er åben på tagterrassen med udsigt til Atlasbjergene. I kommer bare, når det passer jer.
9.15 – 9.30 Vi synger lidt fra Højskolesangbogen med Anna
9.30 – 12.30 Formiddag på vores riad: Workshop om akvarelteknikker og farvelære.
13.00 Frokost på vores riad
Eftermiddag: Tegnetid på egen hånd (med opgaven: Tegn 3 ting)
18.00 Touch base: En times tegne-session på riad’en. Hvordan gik dagen? Hvad vi skal opleve/tegne i morgen.
Fra kl. 20.00 Middag på egen hånd - ingen spiser alene, I finder sammen i grupper. (det er en god idé at bestille bord i forvejen. I får tips og ideer til gode spisesteder, inden vi rejser til Marrakech).
Torsdag den. 20. november
7.00 – 8.00 Morgenmadsbuffeten er åben på tagterrassen med udsigt til Atlasbjergene. I kommer bare, når det passer jer.
8.00 Workshop: Dagsudflugt til Essaouira, hvor vi skal se, smage, opleve og selvfølgelig tegne på 3 forskellige locations i den historiske havneby.
11.00 Vi tegner ved havnen som det første
Frokost i dag er på egen hånd. For at få så meget tegnetid som muligt anbefaler vi, at I bare køber en sandwich / eller nogle fisk på spyd som fingerfood. Der er mange muligheder.
14.30 Vi tegner i Medinaen i Essaouira
16.30 Vi tegner ved Skala de la Kasbah, byens fæstningværk
18.30 Vi spiser på en af byens fiskerestauranter - med i prisen. Kun drikkevarerne skal du selv betale
Hjemme ca. 22.30
Fredag den. 21. november
8.00 – 9.00 Morgenmadsbuffeten er åben på tagterrassen med udsigt til Atlasbjergene. I kommer bare, når det passer jer.
9.15 – 9.30 Vi synger lidt fra Højskolesangbogen med Anna
Tegnetid/shopping på egen hånd hele dagen dvs. frokost er på egen hånd og regning
17:00 Touch base: En times tegne-session på riad’en, hvor vi tegner frugter og grøntsager. Hvordan gik dagen? Hvad vi skal opleve/tegne i morgen.
19:00 Aftensmad på vores riad
Lørdag den. 22. november
8.00 – 9.00 Morgenmadsbuffeten er åben på tagterrassen med udsigt til Atlasbjergene. I kommer bare, når det passer jer.
9.15 – 9.30 Vi synger lidt fra Højskolesangbogen med Anna
9.30 – 12.30 Tegning som meditation. Morgentegning Les Jardin Secret. Vi fordeler os omkring i haven, og tegner i stilhed. Mette går rundt og vejleder og hjælper.
Frokost på egen hånd
Eftermiddag: Besøg need-to-go tegnesteder – Hvad mangler du?
Middag på egen hånd ( I finder sammen i grupper - ingen spiser alene)
Søndag den 23. november
8.00 – 8.15 Vi synger fra Højskolesangbogen med Anna
9.00 Morgentegning. Vi spiser morgenmad på Cafe des Epices tagteresse og tegner byen fra oven.
Frokost/shopping/tegning på egen hånd – få de sidste indkøb i hus.
18:00:Touch base. En times tegne-session på riad’en. Hvordan gik dagen? Sidste spørgsmål/tips? Har man lyst kan man dele sin skitsebog.
20:00 Afslutnings-middag på riad’en. Vi deler oplevelser, hvad vi ta’r med og gerne indslag.
Mandag den 24. november Afrejse dag
8.00-9.00 Morgenmad og udcheckning
Afgang mod lufthavnen
13.35 Vi rejser med Norwegian hjem.
18.00 Ankomst København
Dem møder du
Mette Lehmann:
Illustrator & art director. Gennem 30 år i reklamebranchen har Mette arbejdet med tegning, kreativitet og det at formidle historier gennem billeder. I dag lever Mette af at illustrerer, undervise på sine tegne & akvarelkurser & designe kreative workshops for virksomheder.
Mette fortæller:
"Jeg blev nærmest blæst bagover af indtryk første gang jeg besøgte byen. Der er mange smukke steder i verden, men Marrakesh er et bombardement for alle sanser. Lydene fra springvandet i en skyggefuld have, en smed der banker en sølvskål ud med sin hammer, eller alle de svirrende stemmer på byen berømte plads Jama al-Fna. Duften af krydderier og den evigt tilstedeværende mynte-the, og eksotiske retter tilberedt i en smuk tagine. Smagen af frisk yoghurt, granatæblekerner og mynte til morgenmad. Farverne på alt fra de smukkeste skåle og fade til tørklæder, tæpper og mosaikker. Følelsen af materialer og håndværk, som er svære at holde fingrene (og pengepungen) fra: lertøj, læder, sølvtøj, silke, glas, kelim.. åhh! Marrakesh er magisk og motiverne nærmest hober sig op.
Jeg elsker at rejse med mine skitsebøger. Her bringer jeg mine oplevelser med mig hjem, jeg skitserer små hurtige tegninger stående, eller større mere komplekse motiver, når jeg har mulighed for at sidde et sted og betragte hvad der sker omkring mig. Der opstår noget helt særligt, når man tegner sine rejseoplevelser. Noget langt større, end bare at hive mobilen op og tage et billede. Man kan simpelthen ikke tegne uden at være til stede, og fordybe sig i nuet. Når du kommer hjem og åbner din skitsebog, bliver du sendt fluks tilbage til nøjagtig det øjeblik, hvor du sad og tegnede. Du husker alle lydene, hvem du var sammen med, hvordan der duftede, og hele stemningen.
Marrakesh råber på at blive tegnet. Og du skal med ikk’!”
De kærligste farvestrålende-og-krydderiduftende hilsner
Mette
Hvis du vil følge Mettes tegnerier og skitsebøger, finder du hende på instagramkontoen: @mettelehmann
Anna Katrin Nørgaard:
Grundlægger og forstander af Annas Højskole. Tidligere journalist i DR. Jeg har rejst en del i det sydligere Afrika og i Tunesien, men begyndte at lave kurser i Marrakech med Anne Hjernøe og Ditte Ingemann i 2024. Da Ditte og Anne tog mig med til Marrakech første gang i 2022, blev jeg taget med storm. Sikke en smuk by, sikket et velsmagende køkken men allermest sikke en dejlig befolkning. Venlige, imødekommende og nysgerrige på dig og din kultur.
Jeg er med som højskolemutter, blæksprutte, den der synger med jer og sørger for planen klapper. Jeg glæder mig meget til at vise jer denne smukke by sammen med Mette Lehmann.
Transport
Afgang: 17. november 2025
( Tiderne er ikke bekræftet endnu, men sådan er det i foråret 2025)
8.20 Afgang Københavns Lufthavn med Norwegian
12.50 Ankomst til Marrakech
Hjemrejse: 24. november 2025
13.35 Afgang mod Københavns Lufthavn med Norwegian
18.00 Ankomst Københavns Lufthavn
*Vi tager forbehold for ændringer
Visum og pas
Danske statsborgere behøver ikke visum for at rejse til Marokko. Dog skal dit pas være gyldigt i mindst seks måneder udover din planlagte hjemrejsedato. For ekstra sikkerhed anbefales det at have en separat kopi af dit pas’ informationsside, som opbevares adskilt fra dit originale pas.
Påklædning
I løbet af dagen kan du forvente behagelige temperaturer i Marokko, men vær forberedt på, at det kan blive overraskende køligt, når solen går ned. Vi anbefaler, at du pakker tøj, der kan lagdeles, så du nemt kan tilpasse dig temperaturændringerne. En varm trøje og en vindtæt jakke kan være nyttig til de køligere morgener og aftener.
Som kvinde er det vigtigt at være opmærksom på påklædning. Korte shorts eller kjoler er generelt ikke passende. Overvej i stedet at medbringe nederdele eller bukser, der dækker knæene. T-shirts er acceptable, så længe de dækker skuldrene. Et tørklæde er ikke nødvendigt, medmindre du besøger moskéer.
Husk at medbringe komfortable vandresko, og eventuelt sandaler. Solbeskyttelse er også vigtig; husk solbriller og en solhat eller kasket for at beskytte mod det skarpe lys. Der kan forekomme regnbyger, så kig på vejrudsigten, inden du pakker. Vi skriver også pakkeliste til jer, når vi nærmer os afgang.
Vejr og klima
I marts begynder foråret at gøre sit indtog i Marrakech, Marokko. Temperaturerne ligger på behagelige 20-25 grader Celsius i løbet af dagen, mens nætterne kan være kølige, med temperaturer omkring 10-15 grader Celsius. Byen får en smule regn, men generelt dominerer solen. Det er en ideel tid at besøge Marrakech, da vejret er mildt og perfekt til udendørs udforskning.I april fortsætter foråret, og temperaturen stiger yderligere. Dagsvarmen når typisk 25-30 grader Celsius, mens nætterne stadig er behagelige med temperaturer omkring 12-17 grader Celsius. April er kendt for at være en af de smukkeste måneder i Marrakech, da blomster og grønne områder trives. Regn er sjælden, og solen skinner det meste af tiden, hvilket gør det til en fantastisk måned for både sightseeing og afslapning.I november er efteråret på sit højeste, og Marrakech byder på milde og behagelige temperaturer. Dagene ligger omkring 20-25 grader Celsius, mens nætterne bliver køligere med temperaturer på 10-15 grader Celsius. November har typisk lidt mere fugtighed og mulighed for regn end de tørre sommermåneder, men solen er stadig fremtrædende. Det er en afslappende tid at besøge byen, hvor vejret er perfekt til at udforske de farverige markeder og kulturarven uden sommerens intense varme.April og november tilbyder begge behagelige alternativer til Marrakech’ sommerhede, hver med sin egen charme.Drikkevand
Vandet i hanen bør ikke drikkes. Det anbefales at købe mineralvand.
Valuta
Du vil finde hæveautomater i Marrakesh især placeret på den sydlige side af Jemaa El Fna-pladsen.
De fleste større forretninger accepterer internationale betalings- og kreditkort. Men det er vigtigt at bemærke, at langt fra alle steder accepterer kreditkort, så det er en god idé at have kontanter til rådighed. Det er vigtigt at bemærke, at danske kroner ikke altid kan veksles i Marokko, så det anbefales at medbringe Euro til din rejse. Som en generel vejledning svarer 10 danske kroner omtrent til 14,00 dirham.